Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Generali Asigurari estimeaza pentru 2010 subscrieri de 500 mil. lei, in scadere usoara

18 May, 13:07 • adrian.mihaltianu
Generali Asigurari se asteapta ca in 2010 sa inregistreze prime brute subscrise in valoare de circa 500 milioane lei, in scadere usoara fata de anul trecut, cand nivelul a fost de 506,9 milioane lei, a declarat Marie Kovarova (foto), directorul general al companiei si coordonator al Generali PPF Holding in Romania.
Generali Asigurari estimeaza pentru 2010 subscrieri de 500 mil. lei, in scadere usoara

In ceea ce priveste profitul, Kovarova estimeaza un nivel de ordinul zecilor de milioane de lei.

In 2009, profitul companiei a fost de 15,9 milioane lei.

„Pentru anul acesta, urmarim o crestere sanatoasa si profitabila pe toate segmentele de business si o evolutie generala a volumului de prime brute subscrise peste nivelul general estimat al pietei”, a spus Kovarova.

Ea mai mai spus ca societatea doreste pentru acest an cresterea segmentului de retail din portofoliul de clienti, dar la consolidarea segmentului corporate la nivel national, care are potential ridicat de dezvoltare.

Totodata, intentia companiei este sa aiba o evolutie mai buna pe segmentele non-auto. Astfel, in primele trei luni din acest an, ponderea asigurarilor auto a scazut la 53% in portofoliu, fata de 55% in T1 2009.

Pentru acest an, compania si-a mai propus lansarea de noi produse atat pe segmentul de asigurari de viata, de locuinte, cat si pe partea de asigurari generale.

Bugetul de marketing pentru acest an al asiguratorului este de 2 milioane de euro.

Generali Asigurari va prelua portofoliul RAI

Portofoliul de clienti RAI va fi preluat de catre Generali Asigurari in urma conversiei de business dintre cele doua companii, membre ale Generali PPF Holding, a precizat Marie Kovarova.

Aceasta a precizat ca grupul Generali va inchide societatea RAI „pentru ca asa este mai eficient pentru grup”.

Totodata, angajatii RAI se vor transfera la Generali Asigurari.

In Romania, Generali PPF Holding detine companiile Generali Asigurari, Ardaf, RAI si Generali Pensii. Pe piata de asigurari, grupul avea anul trecut o cota de piata de 9,4%, in crestere fata de anul precedent cand avea o cota de 8,84%, acupand locul patru in top, dupa VIG, Allianz si Groupama.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul partid: „Acești hoți vor merge la pușcărie”
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul ...
Banii lui Pescobar, un mister spulberat! Dumitru Dragomir spune adevărul
Banii lui Pescobar, un mister spulberat! Dumitru Dragomir spune adevărul
Semnăturile pentru George Simion și Anamaria Gavrilă, copiate direct de pe telefon din liste vechi
Semnăturile pentru George Simion și Anamaria Gavrilă, copiate direct de pe telefon din liste vechi
Alertă maximă! Cod Roșu de furtuni devastatoare. Grindină, fulgere și vânt puternic lovesc aceste localități!
Alertă maximă! Cod Roșu de furtuni devastatoare. Grindină, fulgere și vânt puternic lovesc aceste ...
Prognoza meteo 14 martie 2025. Vreme deosebit de caldă pentru această perioadă
Prognoza meteo 14 martie 2025. Vreme deosebit de caldă pentru această perioadă
Gestul sfâșietor al câinilor lui Gene Hackman după moartea acestuia. Până și paramedicii au fost tulburați
Gestul sfâșietor al câinilor lui Gene Hackman după moartea acestuia. Până și paramedicii au fost ...
Pensiile speciale rămân impozitate cu 10%. Ministerul Finanțelor renunță la impozitarea progresivă
Pensiile speciale rămân impozitate cu 10%. Ministerul Finanțelor renunță la impozitarea progresivă
Claudiu Târziu nu are încredere în „urmașii” lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale: „Noi nu știm dacă vom avea din doi candidați propuși măcar unul care să poată ajunge în turul 2”
Claudiu Târziu nu are încredere în „urmașii” lui Călin Georgescu la alegerile prezidențiale: ...
Sebastian Burduja anunță ce se întâmplă după expirarea schemei de plafonare a prețurilor la energie. Anunțul de ultimă oră făcut de ministrul Energiei
Sebastian Burduja anunță ce se întâmplă după expirarea schemei de plafonare a prețurilor la energie. ...
Modificări la plata facturilor către Digi RCS-RDS. Compania a transmis notificări
Modificări la plata facturilor către Digi RCS-RDS. Compania a transmis notificări
Premierul Ciolacu, precizări importante privind impozitarea banilor trimiși între rude. ”Îi verifică pe cei fără venituri declarate”
Premierul Ciolacu, precizări importante privind impozitarea banilor trimiși între rude. ”Îi verifică ...
Rusia refuză încheierea păcii cu Ucraina și amenință întreaga Europă! Kremlinul a transmis SUA o listă întreagă de condiții pentru oprirea războiului
Rusia refuză încheierea păcii cu Ucraina și amenință întreaga Europă! Kremlinul a transmis SUA ...
A început Festivalului Ofertelor Wooww la Auchan. Peste 1.600 de produse sunt la reducere
A început Festivalului Ofertelor Wooww la Auchan. Peste 1.600 de produse sunt la reducere
UE îl ironizează pe Trump cu lista produselor americane supuse taxelor europene. Printre produsele care vor fi taxate se-numără: aripioare de pui, gumă de mestecat și lenjerie intimă pentru femei
UE îl ironizează pe Trump cu lista produselor americane supuse taxelor europene. Printre produsele ...
Polonia cere Statelor Unite să plaseze arme nucleare pe teritoriul său: „Ar trebui să existe o deplasare a infrastructurii NATO spre est”
Polonia cere Statelor Unite să plaseze arme nucleare pe teritoriul său: „Ar trebui să existe o deplasare ...
Salarii 2025. România ar putea introduce salariul adecvat de trai, care să se raporteze la coșul de cumpărături. Mai mulți bani pentru români
Salarii 2025. România ar putea introduce salariul adecvat de trai, care să se raporteze la coșul de ...
Diana Șoșoacă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale. Șefa SOS România a venit la BEC cu mănuși de box în mâini: „Knock-out trebuie să îi facem. Praful și pulberea se vor alege de alegerile voastre dacă nu mă lăsați să candidez”
Diana Șoșoacă și-a depus candidatura la alegerile prezidențiale. Șefa SOS România a venit la BEC ...
Jandarm de la Antitero împușcat în cap de un coleg în timpul unui exercițiu de simulare. Răzvan avea doar 27 de ani
Jandarm de la Antitero împușcat în cap de un coleg în timpul unui exercițiu de simulare. Răzvan ...