Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Romanii au apelat mai mult la banci in iulie. Creditele si depozitele au crescut

24 Aug, 11:58 • adrian.mihaltianu
Soldul creditului acordat de institutiile de credit catre populatie si persoane juridice a crescut cu 2% in luna iulie a acestui an comparativ cu luna precedenta. De asemenea, depozitele constituite de romani au urcat cu 1,9%, conform datelor publicate vineri de Banca Nationala a Romaniei (BNR).
Romanii au apelat mai mult la banci in iulie. Creditele si depozitele au crescut

Soldul [b]creditului neguvernamental[/b] acordat de institutiile de credit a crescut in luna iulie 2012 cu 2,0% (1,4% in termeni reali) fata de luna iunie 2012, pana la nivelul de 231,564 miliarde de lei.

[img=3246][/img]
Creditul in lei s-a majorat cu 1,0% (0,4% in termeni reali), in timp ce creditul in valuta exprimat in lei a crescut cu 2,5% (exprimat in euro, creditul in valuta s-a diminuat cu 0,1%). La 31 iulie 2012, creditul neguvernamental a inregistrat o crestere de 7,2% (4,1% in termeni reali) fata de 31 iulie 2011, pe seama majorarii cu 4,1% a componentei in lei (1% in termeni reali) si cu 9% a componentei in valuta exprimata in lei (exprimat in euro, creditul in valuta s-a majorat cu 1,2%).

Creditul neguvernamental in lei acordat populatiei a scazut in iulie cu 0,1% fata de iunie si cu 3,1% fata de aceeasi perioada a anului trecut, la 34,35 miliarde lei.

La creditele in lei pentru firme s-a inregistrat o crestere de 1,7% in iulie comparativ cu luna precedenta, la 48,926 miliarde lei. Fata de iulie 2011, cresterea a fost de 9,7%.

Pentru imprumuturile in valuta destinate populatiei, cuantumul a fost de 72,93 miliarde lei, in urcare cu 2,7% in iulie fata de luna precedenta si cu 8,2% comparativ cu aceeasi luna din anul trecut.

Creditele in valuta pentru firme au inregistrat un avans de 2,4% in iulie, la 75,357 miliarde lei, si cu 9,8% mai mare decat in iulie 2011.

Creditul guvernamental s-a diminuat in iulie cu 2,2%, la 78,85 miliarde lei. La 31 iulie, creditul guvernamental a inregistrat o crestere de 22,9%% (19,3% in termeni reali) fata de 31 iulie 2011.

[b]Depozitele constituite de populatie si companii[/b] au inregistrat in iulie o crestere de 1,9% comparativ cu iunie, la 194,733 miliarde lei, si sunt mai mari cu 9,9% fata de aceeasi perioada a anului trecut.

[img=3247][/img]
Depozitele in lei ale gospodariilor populatiei s-au majorat in iulie fata de iunie cu 0,1%, la 75,621 miliarde lei, consemnand o crestere de 11,4% (8,2% in termeni reali) comparativ cu aceeasi luna a anului trecut.

Depozitele in lei ale persoanelor juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare) s-au majorat cu 1,4%, pana la 51,106 miliarde lei. La 31 iulie 2012, depozitele in lei ale persoanelor juridice erau mai mari cu 5,2% (2,1% in termeni reali) fata de 31 iulie 2011.

Depozitele in valuta ale rezidentilor gospodarii ale populatiei si persoane juridice (societati nefinanciare si institutii financiare nemonetare), exprimate in lei, au crescut cu 4,4% in iulie comparativ cu iunie, la 68  miliarde lei (exprimate in euro, depozitele in valuta s-au majorat cu 1,7%, la 14,882 miliarde euro). Comparativ cu aceeasi luna a anului precedent, depozitele in valuta ale rezidentilor exprimate in lei au crescut cu 11,9% (exprimate in euro, s-au majorat cu 3,9%).
Economiile in valuta ale populatiei, exprimate in lei, au avansat cu 12,6% in iulie fata de aceeasi perioada a anului trecut, la 45,199 miliarde lei, si cu 4% fata de iunie anul acesta.

Depozitele companiilor au avansat in iulie cu 10,6% fata de iunie 2011, la 22,806 miliarde lei, mai mari cu 5,2% fata de iunie.

Masa monetara in sens larg a fost la sfarsitul lunii iulie de 221,463 miliarde lei, in crestere cu 2,1% fata de iunie (1,5% in termeni reali), si cu 8,3% fata de iulie 2011 (5,2% in termeni reali).

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
George Simion, la cuțite cu Gigi Becali: „Drumurile noastre politice nu se vor mai intersecta”
George Simion, la cuțite cu Gigi Becali: „Drumurile noastre politice nu se vor mai intersecta”
Nucleara pentru Elon Musk: Un puternic fond de pensii vinde toate acțiunile Tesla
Nucleara pentru Elon Musk: Un puternic fond de pensii vinde toate acțiunile Tesla
Victor Ponta cere demiterea de urgență a unui membru CNA: „Agent Soros este plătit ca un nabab / o ofensă adusă românilor”
Victor Ponta cere demiterea de urgență a unui membru CNA: „Agent Soros este plătit ca un nabab ...
Studiu IKEA: Pierdem anual peste 20 de zile de odihnă
Studiu IKEA: Pierdem anual peste 20 de zile de odihnă
Orașul din România care l-a impresionat în mod deosebit pe un vlogger italian. „E un oraș cu o istorie incredibil de bogată”
Orașul din România care l-a impresionat în mod deosebit pe un vlogger italian. „E un oraș cu ...
Danezii îl lovesc puternic pe Elon Musk. Ce i-au făcut celui mai bogat om al planetei
Danezii îl lovesc puternic pe Elon Musk. Ce i-au făcut celui mai bogat om al planetei
Planta care înlocuiește sarea. Beneficii uimitoare pentru sănătate și un gust unic în preparate
Planta care înlocuiește sarea. Beneficii uimitoare pentru sănătate și un gust unic în preparate
Scandal într-un supermarket din Cluj după ce un client i-a făcut observație unei cliente certate cu bunul simț: „S-a răstit la mine: ‘Ce vrei, dom’le? Du-te în treaba ta'”
Scandal într-un supermarket din Cluj după ce un client i-a făcut observație unei cliente certate ...
Taxa de vacanță revine pentru români: Se va plăti din 18 aprilie 2025
Taxa de vacanță revine pentru români: Se va plăti din 18 aprilie 2025
Important pentru toți românii care au card bancar! Se percep iar comisioane!
Important pentru toți românii care au card bancar! Se percep iar comisioane!
Analiză Bitget: Criptomonedele Bitcoin și Ethereum pierd 20-30%, în timp ce tokenurile descentralizate sunt pe val
Analiză Bitget: Criptomonedele Bitcoin și Ethereum pierd 20-30%, în timp ce tokenurile descentralizate ...
Câți bani cere Andra Măruță pentru o cântare live la un eveniment privat în 2025. Suma a crescut considerabil față de anii trecuți
Câți bani cere Andra Măruță pentru o cântare live la un eveniment privat în 2025. Suma a crescut ...
Prognoza meteo 18 martie 2025. Ninge în mai multe zone din România
Prognoza meteo 18 martie 2025. Ninge în mai multe zone din România
Sute de mii de lei câștigați de căutătorii de comori în 2024. Care este județul în care s-au obținut cei mai mulți bani
Sute de mii de lei câștigați de căutătorii de comori în 2024. Care este județul în care s-au ...
Retragere de la raft: ANSVSA avertizează asupra produselor periculoase vândute în Carrefour și Metro
Retragere de la raft: ANSVSA avertizează asupra produselor periculoase vândute în Carrefour și Metro
Diana Șoșoacă scoasă definitiv din cursa pentru prezidențiale. CCR a decis și ca George Simion să rămână candidat
Diana Șoșoacă scoasă definitiv din cursa pentru prezidențiale. CCR a decis și ca George Simion ...
Cât a ajuns să coste un mic la terasele din Obor, în 2025. Este cel mai popular loc din Capitală
Cât a ajuns să coste un mic la terasele din Obor, în 2025. Este cel mai popular loc din Capitală
Mihaela Bilic avertizează pericolele din spatele alimentelor pe care Biserica nu le interzice  în Postul Paștelui: “Ce fel de post ar fi acela în care să consumi așa ceva?”
Mihaela Bilic avertizează pericolele din spatele alimentelor pe care Biserica nu le interzice în Postul ...