Incidentul a avut loc pe 19 martie și a fost descoperit de administratorul cimitirului, care a alertat imediat Poliția. În urma sesizării, cazul a fost preluat de Serviciul Investigații Criminale din cadrul IPJ Bacău, sub coordonarea Parchetului de pe lângă Judecătoria Bacău. După mai multe zile de cercetări, anchetatorii au reușit să identifice și să rețină suspectul.
„În urma activităţilor investigativ-operative desfăşurate şi a probatoriului administrat, în cauză a fost identificat şi depistat un tânăr, de 18 ani, bănuit de comiterea faptelor. La data de 24 martie a.c., cel în cauză a fost reţinut pentru 24 de ore şi introdus în arestul IPJ Bacău”, a declarat purtătorul de cuvânt al IPJ Bacău, agentul şef adjunct Gabriel Dumitrache, potrivit Antena 3.
Autoritățile amintesc că utilizarea în public a simbolurilor fasciste, rasiste sau xenofobe este interzisă prin lege în România. Potrivit legislației în vigoare, confecționarea, vânzarea sau răspândirea acestor simboluri se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani și interzicerea unor drepturi.
Ancheta în acest caz este în desfășurare, iar tânărul ar putea fi trimis în judecată în perioada următoare.