Romanian
 - 
ro
Știri politică

Călin Georgescu recunoaște că a mințit despre legătura sa cu mercenarul Horațiu Potra: „Pentru protecția lui și a mea, nu puteam să vorbim”

07 Mar, 12:39 • Bocioacă Bianca
Călin Georgescu a declarat că a mințit, la rugămintea lui Horațiu Potra, atunci când a spus că nu îl cunoaște. Liderul grupării de mercenari este în prezent dat în urmărire, pe numele său fiind emis un mandat de arestare.
Călin Georgescu recunoaște că a mințit despre legătura sa cu mercenarul Horațiu Potra: „Pentru protecția lui și a mea, nu puteam să vorbim”

Călin Georgescu a declarat, la un post de televiziune citat de euronews.ro, că a negatm inițial, că îl cunoaște pe Horațiu Potra, la rugămintea acestuia. Motivul era legat de protecția sa și a liderului grupării de mercenari.

Citește și: Financial Times: Candidatura lui Călin Georgescu, „un extremist de dreapta susținut de Washington și Moscova”, va fi respinsă

Ulterior, fostul candidat la președinție a fost nevoit să recunoască că îl cunoaște, „datorită situației”, a recunoscut Georgescu.

Călin Georgescu: „Era firesc să se întâmple așa”

Întrebat dacă s-a temut pentru siguranța sa, acesta a răspuns afirmativ. El a dezvăluit că a declinat protecția oferită de SPP în favoarea miliarilor din Legiunea Străină coordonați de Marian Burcea.

„Ideea este așa. În primul rând, la solicitarea lui expresă, acum ceva timp, evident că și pentru protecția lui și în special pentru protecția mea, nu puteam să vorbim. La emisiunea dumneavoastră, a doua zi, un general – era un om din sistem – a spus foarte clar că așa și trebuia procedat, pentru că este vorba despre siguranța unui om și a unei situații, într-o campanie nu foarte simplă. Deci, era firesc să se întâmple așa”, a declarat Călin Georgescu.

Citește și: Călin Georgescu își depune oficial candidatura. Independentul va fi susținut de AUR și POT

Urmărește Daily Business pe Google News