5 to go lansează Rulota Espresso. Cei care își doresc să deschidă un astfel de business se pot alătura acestui concept de franciză în format mobil, potrivit zonelor cu spații comerciale limitate, informează Economica.net.
Rulota Espresso by 5 to go poate fi amplasată pe drumuri naționale, parcări și în localități de mici, fiind ușor de adaptat diverselor contexte de utilizare.
Prețul de achiziție pentru conceptul la cheie: o rulotă complet echipată, cu branding inclus și „ready to work“, este de 12.500 de euro + TVA , această fiind livrată înmatriculată și cu RAR-ul efectuat.
Rulota este concepută pentru a funcționa complet autonom, oferind flexibilitate pentru utilizare ad-hoc, de exemplu în cadrul unor evenimente stradale, fără a depinde de infrastructura locală, dar se poate conecta la apă și curent electric pentru operare pe termen lung.
„Este un concept a cărui lansare la scară largă o pregăteam de ceva vreme și care maximizează potențialul unor spații subutilizate, facilitează accesarea de noi piețe și ne permite să ne adresăm unor segmente extinse de consumatori și de antreprenori. Estimăm că în 2025 vom vinde între 20 și 40 de rulote comerciale 5 to go Espresso, și peste 50 în 2026. Sunt extrem de versatile și rezolvă o problemă majoră, a zonelor inaccesibile din punct de vedere comercial, fiind ușor de poziționat și valorificat. Conceptul era până acum disponibil doar pentru francizații 5 to go, acum este deschis și pentru mass market”, a declarat Lucian Bădilă, cofondator 5 to go, potrivit sursei citate.
Cei care vor achiziționa 5 to go Espresso în 2025 vor beneficia de un discount de 2000 de euro pentru taxa de franciză. Astfel, valoarea finală a taxei de franciză va fi de doar 2.500 euro + TVA, comparativ cu 4.500 euro + TVA, cât reprezintă taxa standard. Finalizarea comenzii durează între 45 si 60 de zile de la plata avansului.
Totodată, cei care vor administra 5 to go Espresso se vor bucura de o redevență preferențială pe toata perioada contractuală de cinci ani, redevența standard este de 3%, și de o contribuție la fondul de marketing de doar 1%, ceea ce înseamnă un total de 4%, semnificativ redus față de 5,5% pentru o cafenea standard. Un avantaj suplimentar este posibilitatea finanțării prin leasing operațional sau leasing financiar.
Conceptul 5 to go Espresso dispune de un meniu restrâns față de cel al unei cafenele standard, oferta concentrându-se pe produse pe bază de cafea, atât calde, cât și reci, răcoritoare și snacks, asigurând o experiență rapidă și completă pentru consumatori și menținând esența calității și eficienței care au consacrat brandul.
5 to go a luat naștere în 2015 și a depășit în prezent pragul de 600 de unități deschise, fiind cel mai mare lanț de cafenele din Europa de Est, dar și cea mai accesată franciză din România. Radu Savopol și Lucian Bădilă sunt fondatorii 5 to go, cei care au adus pe piața HoReCa din România conceptul inovator de preț unic pentru toate produsele comercializate.