- 
English
 - 
en
Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Profitul operational al Allianz-Tiriac Asigurari a crescut cu 32,2% in 2008

25 Feb, 13:20 • Redactia DailyBusiness
Alianz-Tiriac Asigurari a inregistrat anul trecut un profit operational de 47,2 milioane lei (12,8 milioane euro), in crestere cu 32,2% fata de anul anterior, conform rezultatelor prelinimare anuntate miercuri de companie.
Profitul operational al Allianz-Tiriac Asigurari a crescut cu 32,2% in 2008

In 2007, Allianz-Tiriac a afisat un profit operational in valoare de 35,7 milioane lei (10,68 milioane euro).

Profitul operational realizat de companie pe segmentul asigurarilor generale s-a ridicat la 38,6 milioane lei (circa 10,5 mil. euro), in crestere cu 8 procente fata de anul 2007, ca urmare a imbunatatirii ratei daunei pe clasele de asigurari auto (Casco si RCA obligatorie).

Implementarea progresiva a programelor de segmentare a tarifelor de prime de asigurari auto pe baza profilului de risc a clientilor si a celor de administrare centralizata a daunelor au generat aceasta tendinta pozitiva a evolutiei daunalitatii portofoliului auto al Allianz-Tiriac, opusa tendintei de crestere a ratei daunei inregistrata la nivelul pietei asigurarilor generale, si in special auto, se arata in comunicatul societatii.

Din asigurarile de viata, Allianz-Tiriac a obtinut un profit de 8,6 milioane lei (2,3 mil. euro), fata de pierderea de 0,1 mil. lei din anul precedent.

Veniturile Allianz-Tiriac din activitatea de asigurari au ajuns anul trecut la 1,394 miliarde lei (378,5 milioane euro), in crestere cu 12,4% comparativ cu anul precedent, compania pastrandu-si prima pozitie in piata, cu o cota de piata estimata la aproximativ 16%.

Pe segmentul de asigurari generale, compania a inregistrat anul trecut prime brute subscrise in valoare de 1,277 miliarde lei (346,83 mil. euro), mai mari cu 12,3% fata de 2007.

Asigurarile Casco detin, in continuare, cea mai importanta pondere in structura portofoliului de asigurari generale. La nivelul anului 2008, veniturile din prime brute subscrise pe aceasta clasa de asigurari au depasit 785 milioane lei (213 mil. euro), evidentiind o crestere de 13 procente fata de 2007.

Subscrierile companiei pe clasa de asigurari de raspundere civila pentru prejudicii produse tertilor din accidente auto (RCA obligatorie) au depasit 191 milioane lei (51,9 mil. euro), cu 9% mai mult decat in anul anterior.

Vanzarile de polite de asigurari de bunuri si cladiri emise de Allianz-Tiriac au generat venituri de 202 milioane lei (54,85 mil. euro) in 2008.

In acelasi timp, subscrierile de riscuri pentru asigurarea locuintelor au generat peste 30% din aceste venituri, in crestere cu aproape 18%, pana la 62 milioane lei (16,83 mil. euro).

Pe segmentul asigurarilor de viata, Allianz-Tiriac a obtinut venituri de 116,3 milioane lei (31,6 mil. euro), in crestere cu 14,3%, comparativ cu anul 2007.

Subscrierile aferente politelor de asigurari legate de investitii au reprezentat 66% din aceasta suma, restul de 34% referindu-se la venituri din vanzarea politelor de asigurari traditionale.

Activitatile derulate in domeniul administrarii pensiilor au adus, in paralel, o consolidare a pozitiei Allianz-Tiriac pe acest segment de piata. La sfarsitul anului trecut, numarul participantilor la fondul de pensii obligatorii administrate privat „AZT Viitorul tau” depasea pragul de 1 million, adica mai mult de 25% din numarul total de participanti la Pilonul II.

Pe segmentul pensiilor facultative, cele doua fonduri administrate de Allianz-Tiriac – „AZT Moderato” si „AZT Vivace” – au atras aproape 28% din totalul participantilor la Pilonul III, adica 41.591 persoane.

Valoarea totala a activelor aferente celor 3 fonduri de pensii aflate in administrarea Allianz-Tiriac a ajuns la 216,1 milioane lei (58,68 mil. euro) la sfarsitul lui 2008.

In total, activele in administrarea companiei la nivel consolidat (aferent activitatilor de asigurari generale, de viata si de pensii) au fost de 1,05 miliarde lei (272 milioane euro). Din aceasta suma, activele fondurilor de pensii administrate de Allianz-Tiriac reprezentau 21%, in timp ce ponderile activelor aferente activitatilor de asigurari generale si de viata reprezentau 57%, respectiv 20%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Ilie Bolojan rupe tăcerea: „Nu candidez la prezidențiale și nu voi numi un nou șef la SRI!”
Ilie Bolojan rupe tăcerea: „Nu candidez la prezidențiale și nu voi numi un nou șef la SRI!”
Compania gigant japoneză care vrea să cumpere fabrica din România intrată în faliment. Ce se va produce în una dintre cele mai mari uzine din comunism
Compania gigant japoneză care vrea să cumpere fabrica din România intrată în faliment. Ce se va ...
Alertă de ultimă oră de la Banca Transilvania. Sunt vizaţi milioane de clienţi, ce se întâmplă cu banii lor în 2025
Alertă de ultimă oră de la Banca Transilvania. Sunt vizaţi milioane de clienţi, ce se întâmplă ...
Ce fac angajații Kaufland după ora 22. De ce nu pleacă imediat acasă
Ce fac angajații Kaufland după ora 22. De ce nu pleacă imediat acasă
Rețeta secretă a lui Chef Cătălin Scărlătescu pentru început de primăvară! „P-asta nu ați văzut-o!”
Rețeta secretă a lui Chef Cătălin Scărlătescu pentru început de primăvară! „P-asta nu ați văzut-o!”
Guvernul introduce cartea electronică de identitate pentru copii. De la ce vârstă va fi obligatorie
Guvernul introduce cartea electronică de identitate pentru copii. De la ce vârstă va fi obligatorie
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și ...
Crin Antonescu lansează un podcast interactiv: „Tu întrebi, eu răspund!”
Crin Antonescu lansează un podcast interactiv: „Tu întrebi, eu răspund!”
Horoscop 14 martie. Gemenii înfruntă provocări majore și sunt gata să facă sacrificii pentru succes!
Horoscop 14 martie. Gemenii înfruntă provocări majore și sunt gata să facă sacrificii pentru succes!
Câte zile libere mai au românii în 2025. Minivacanţa care coincide cu alegerile prezidenţiale
Câte zile libere mai au românii în 2025. Minivacanţa care coincide cu alegerile prezidenţiale
Lovitură pentru pensionari! Guvernul schimbă regulile chiar azi, 13 martie. Ce trebuie să știi despre noua decizie!
Lovitură pentru pensionari! Guvernul schimbă regulile chiar azi, 13 martie. Ce trebuie să știi despre ...
Kremlinul sfidează Occidentul! Refuz categoric pentru pace și trupe europene în Ucraina!
Kremlinul sfidează Occidentul! Refuz categoric pentru pace și trupe europene în Ucraina!
Orașul din România mai bogat decât Serbia sau Bulgaria. Cum a ajuns la această performanță
Orașul din România mai bogat decât Serbia sau Bulgaria. Cum a ajuns la această performanță
O nouă marcă de bere pe piaţa românească. Lagerul premium poate fi găsit deja pe rafturile magazinelor şi în baruri
O nouă marcă de bere pe piaţa românească. Lagerul premium poate fi găsit deja pe rafturile magazinelor ...
Romsilva rămâne fără bonusurile de 100.000 € pentru pensionari. Gaura din buget e uriașă!
Romsilva rămâne fără bonusurile de 100.000 € pentru pensionari. Gaura din buget e uriașă!
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul partid: „Acești hoți vor merge la pușcărie”
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul ...
Banii lui Pescobar, un mister spulberat! Dumitru Dragomir spune adevărul
Banii lui Pescobar, un mister spulberat! Dumitru Dragomir spune adevărul
Semnăturile pentru George Simion și Anamaria Gavrilă, copiate direct de pe telefon din liste vechi
Semnăturile pentru George Simion și Anamaria Gavrilă, copiate direct de pe telefon din liste vechi