Romanian
 - 
ro
Finante-Banci

Trichet: BCE va continua sa ofere bancilor lichiditati si sa cumpere obligatiuni

02 Dec, 18:43 • Redactia DailyBusiness
Banca Centrala Europeana (BCE) va continua sa puna la dispozitia bancilor lichiditati nelimitate si sa cumpere obligatiuni suverane, desi nu s-a angajat sa intensifice aceste achizitii, a declarat, joi, presedintele institutiei, Jean-Claude Trichet.
Trichet: BCE va continua sa ofere bancilor lichiditati si sa cumpere obligatiuni

Conducerea BCE a convenit ca o continuare a planului de retragere a lichiditatilor puse la dispozitia bancilor ar fi dat un semnal nepotrivit, informeaza Mediafax.

Trichet a aratat ca BCE a decis sa continue sa acorde lichiditati pe termen de trei luni, in ianuarie, februarie si martie 2011.

Seful BCE nu facut un angajament ferm privind intensificarea achizitiilor de obligatiuni suverane pentru sustinerea unor tari precum Portugalia si Spania, in pofida speculatiilor ca ar putea lua noi masuri anti-criza.

„Programul de cumparare de obligatiuni este in desfasurare, repet…in desfasurare”, a afirmat Trichet la conferinta de presa sustinuta dupa sedinta de politica monetara in care banca a mentinut dobanda cheie la 1%.

El a adaugat ca nu va comenta observatiile participantilor din piata.

BCE a inceput sa cumpere obligatiuni suverane in luna mai si a cheltuit pana in prezent 67 de miliarde de euro, cea mai mare parte in primele trei saptamani ale programului.

Analistii cred ca BCE va fi nevoita in curand sa cumpere mai multe obligatiuni suverane, daca criza datoriilor din zona euro va spori riscul ca Portugalia si Spania sa ajunga in situatia de a solicita ajutor international.

„Anticipam ca achizitiile vor atinge 100 de miliarde de euro pana la inceputul anului viitor si vor include si obligatiuni spaniole”, a declarat Jacques Cailloux, analist la RBS.

Elisabeth Afseth, analist la Evolution Securities, se astepata ca programul de achizitii de obligatiuni sa atinga 1.000-2.000 de miliarde de euro.

BCE a imbunatatit usor estimarile privind cresterea economica din zona euro in 2010, de la un interval de 1,4%-1,8% din PIB estimat in septembrie, la 1,6%-1,8%, cu o valoare mediana de 1,7%.

Pentru 2011, banca prognozeaza o crestere de 0,7%-2,1% si o valoare de mijloc de 1,4%. In septembrie, BCE anticipa un interval de crestere de 0,5%-2,3%.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Horoscop 16 aprilie. Luna în Săgetător agită zodiile. Berbecii devin posesivi, Scorpionii au parte de noroc neașteptat
Horoscop 16 aprilie. Luna în Săgetător agită zodiile. Berbecii devin posesivi, Scorpionii au parte ...
DEMGY Group devine unul dintre principalii producători mondiali de componente din materiale plastice pentru interiorul aeronavelor, datorită achiziției TOOL GAUGE, o companie americană și un furnizor cheie pentru industria aeronautică
DEMGY Group devine unul dintre principalii producători mondiali de componente din materiale plastice ...
Victor Ponta, avertisment dur legat de prezidențiale: ”Vor să anuleze din nou alegerile. Dar de data aceasta s-a umplut găleata cu minciuni. Românii nu mai suportă, nu îi mai acceptă”
Victor Ponta, avertisment dur legat de prezidențiale: ”Vor să anuleze din nou alegerile. Dar de data ...
Dosarul tezaurului dacic. Șeful anchetatorilor olandezi spune că va fi recuperat măcar coiful. ”Ne aşteptăm să îl găsim”
Dosarul tezaurului dacic. Șeful anchetatorilor olandezi spune că va fi recuperat măcar coiful. ”Ne ...
Vouchere de Paște, un nou tip de atac de phishing prin care românii cad pradă hackerilor
Vouchere de Paște, un nou tip de atac de phishing prin care românii cad pradă hackerilor
Câți bani fac Gabriela Cristea și Tavi Clonda din postările de pe Facebook: „Aș mai schimba ceva cu online-ul”
Câți bani fac Gabriela Cristea și Tavi Clonda din postările de pe Facebook: „Aș mai schimba ...
Rămâne singur George Simion? Ziua și demisia din AUR! Cine a părăsit marți partidul
Rămâne singur George Simion? Ziua și demisia din AUR! Cine a părăsit marți partidul
Fraudele de tip spoofing fac din ce în ce mai multe victime în rândul românilor
Fraudele de tip spoofing fac din ce în ce mai multe victime în rândul românilor
CERONAV face angajări. Ce posturi sunt disponibile și care sunt criteriile de angajare
CERONAV face angajări. Ce posturi sunt disponibile și care sunt criteriile de angajare
Unde ne refugiem dacă începe al Treilea Război Mondial. Lista celor mai sigure zece locuri de pe planetă
Unde ne refugiem dacă începe al Treilea Război Mondial. Lista celor mai sigure zece locuri de pe planetă
Scumpiri înainte de Paște! Prețurile produselor tradiționale pentru masa de Paște s-au majorat cu până la 30% față de anii trecuți
Scumpiri înainte de Paște! Prețurile produselor tradiționale pentru masa de Paște s-au majorat cu ...
Trump pune presiune pe Europa: Vrea carne cu hormoni și pesticide pe mesele europenilor. Bruxelles-ul spune un NU categoric
Trump pune presiune pe Europa: Vrea carne cu hormoni și pesticide pe mesele europenilor. Bruxelles-ul ...
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. De unde își pot alimenta frigiderele românii
Cel mai mare producător de carne din România iese din supermarketuri și își deschide propriul magazin. ...
4 zodii urmărite de noroc în perioada Paștelui. Nativii scapă de probleme și își îndeplinesc visurile
4 zodii urmărite de noroc în perioada Paștelui. Nativii scapă de probleme și își îndeplinesc ...
VIDEO Studenții din Serbia trec la o nouă formă de protest: blocarea accesului în sediile posturilor publice de radio și TV
VIDEO Studenții din Serbia trec la o nouă formă de protest: blocarea accesului în sediile posturilor ...
Paște 2025. Cât te costă să comanzi acasă un cozonac și o pască din restaurantul lui chef Cătălin Scărlătescu
Paște 2025. Cât te costă să comanzi acasă un cozonac și o pască din restaurantul lui chef Cătălin ...
Bilete de tratament 2025. Documentele care trebuie depuse la casele de pensii până la finele lunii aprilie
Bilete de tratament 2025. Documentele care trebuie depuse la casele de pensii până la finele lunii ...
Generația Z, tot mai interesată de o meserie ”în pericol de dispariție”. ”Când o experimentează, percepțiile se schimbă”
Generația Z, tot mai interesată de o meserie ”în pericol de dispariție”. ”Când o experimentează, ...