Romanian
 - 
ro
Real Estate

Plaza Centers: Nu ne retragem din Romania. Vrem sa construim un mall in Timisoara

08 Feb, 14:23 • cristina.mihai
Firma detinuta de Plaza Centers a carei activitatea a fost suspendata nu avea niciun activ pe plan local, au spus oficialii Plaza Centers. Dezvoltatorul nu are in plan sa se retraga de pe piata locala, din contra acesta face demersurile necesare pentru a incepe constructia unui mall in Timisoara in acest an, a spus pentru DailyBusiness.ro, Hanan Schreider, directorul de marketing si dezvoltare al companiei Plaza Centers.
Plaza Centers: Nu ne retragem din Romania. Vrem sa construim un mall in Timisoara

Investitiile anuntate de grup nu vor fi afectate de suspendarea Center Plaza, una din companiile pe care acesta le-a infiintat in tara, sustin reprezentantii Plaza Centers.

Firma Center Plaza, a carei activitate a fost suspendata, nu avea niciun activ pe plan local, au precizat acestia. Potrivit datelor de pe Ministerul de Finante compania nu a mai raportat active imobilizate incepand cu 2008.

Dezvoltatorul nu are in plan sa se retraga de pe piata locala, ci din contra, face demersurile necesare pentru a incepe constructia unui mall in Timisoara, anul acesta, a spus, pentru DailyBusiness.ro, Hanan Schreider, directorul de marketing si dezvoltare al companiei Plaza Centers.

Schreider a spus ca firma inchisa nu are niciun activ pe plan local. „Nici macar o pisica nu am avut in firma respectiva. Am investit 100 milioane euro in Casa Radio. Este o ineptie ca am putea sa plecam de pe piata”, a declarat oficialul.

Mai mult, reprezentantul Plaza Centers spune ca firma pe care o reprezinta a obtinut planul urbanistic zonal (PUZ) pentru dezvoltarea unui mall de 40.000 metri patrati inchiriabili in Timisoara.

„Mai trebuie sa obtinem avizele de constructie si finantarea. Pentru finantare suntem in negocieri cu trei banci si sunt optimist ca o vom obtine”, mai spune oficialul companiei, care a mentionat ca investitia in proiectul din Timisoara, pe care spera sa il inceapa in acest an, va fi de 75 milioane euro (inclusiv terenul).

In cursul zilei, mai multe publicatii au titrat ca dezvoltatorul imobiliar Plaza Centers isi suspenda activitatea din Romania.

Urmărește Daily Business pe Google News
Alte articole
Prețuri sunt la restaurantul lui Mircea Dinescu din Centrul Vechi. Cât costă o salată de boeuf
Prețuri sunt la restaurantul lui Mircea Dinescu din Centrul Vechi. Cât costă o salată de boeuf
Isterie pe internet. Bărbatul care a ucis doi cățeluși cu bâta și-a primit pedeapsa: arest la domiciliu
Isterie pe internet. Bărbatul care a ucis doi cățeluși cu bâta și-a primit pedeapsa: arest la domiciliu
Ce se schimbă în noul model de remunerare a profesorilor. Ministrul Educației, Daniel David: “Discutăm, în primul rând, de venituri diferențiate”
Ce se schimbă în noul model de remunerare a profesorilor. Ministrul Educației, Daniel David: “Discutăm, ...
Vouchere de 15.000 de lei pentru femeile singure și cupluri. Ministerul Muncii a dat undă verde pentru derularea programului
Vouchere de 15.000 de lei pentru femeile singure și cupluri. Ministerul Muncii a dat undă verde pentru ...
Se schimbă regulile pentru utilizatorii Google. Compania vrea să le ia banii utilizatorilor fără să îi mai întrebe înainte
Se schimbă regulile pentru utilizatorii Google. Compania vrea să le ia banii utilizatorilor fără ...
CFR Călători suplimentează trenurile de 1 Mai spre litoral
CFR Călători suplimentează trenurile de 1 Mai spre litoral
Horoscop 25 aprilie 2025. Luna în Berbec aduce tensiuni și teste în relații. Previziuni complete pentru toate zodiile
Horoscop 25 aprilie 2025. Luna în Berbec aduce tensiuni și teste în relații. Previziuni complete ...
Cine sunt românii care vor mai beneficia de ajutor de la stat pentru plata facturilor la energie de la 1 iulie. Anunțul făcut de ministrul Energiei
Cine sunt românii care vor mai beneficia de ajutor de la stat pentru plata facturilor la energie de ...
Doliu Național în România în memoria Papei Francisc. Marcel Ciolacu: ”Prezența sa a fost o binecuvântare pentru întreaga umanitate”
Doliu Național în România în memoria Papei Francisc. Marcel Ciolacu: ”Prezența sa a fost o binecuvântare ...
Ciolacu anunță o investiție importantă în România. Se deschide cea mai mare fabrică de profil din Europa
Ciolacu anunță o investiție importantă în România. Se deschide cea mai mare fabrică de profil ...
Prognoza meteo 25 aprilie. Cum va fi vremea în următoarele zile
Prognoza meteo 25 aprilie. Cum va fi vremea în următoarele zile
Viitorul construcțiilor se scrie la INNOCONSTRUCT 2025
Viitorul construcțiilor se scrie la INNOCONSTRUCT 2025
Sondaj Sociopol. George Simion și Victor Ponta rămân preferații românilor pentru scaunul de la Cotroceni. Pe ce loc se află Crin Antonescu și Nicușor Dan
Sondaj Sociopol. George Simion și Victor Ponta rămân preferații românilor pentru scaunul de la Cotroceni. ...
Câți bani avea Papa Francisc când a murit. Ce averea a lăsat Suveranul Pontif
Câți bani avea Papa Francisc când a murit. Ce averea a lăsat Suveranul Pontif
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Ce nu are voie să facă în perioada alegerilor prezidențiale
Călin Georgescu rămâne sub control judiciar. Ce nu are voie să facă în perioada alegerilor prezidențiale
Prețul cazărilor din Roma a explodat după moartea Papei Francisc. Cât a ajuns să coste o noapte de cazare
Prețul cazărilor din Roma a explodat după moartea Papei Francisc. Cât a ajuns să coste o noapte ...
Avertizare meteo actualizată. COD GALBEN de ploi și vijelii
Avertizare meteo actualizată. COD GALBEN de ploi și vijelii
Ce pensie primește un român care a muncit 15 ani. Cum se calculează pensia în 2025
Ce pensie primește un român care a muncit 15 ani. Cum se calculează pensia în 2025