O nouă escrocherie pusă la cale de hackeri ingenioși ia amploare în România! Este vorba despre metoda „Voteaz-o pe Adeline” care îi poate lăsa pe românii creduli fără bani în conturi. Modul de operare este extrem de simplu, dovadă numărul mare de victime înregistrate până acum.
Concret, sub pretextul unui concurs artistic, escrocii trimit mesaje pe Whatsapp solicitându-le utilizatorilor aplicației să voteze pentru Adeline, care ar participa la un concurs artistic al cărui premiu ar fi o bursă de studii în Franța. „Adeline” este „fiica prietenei mele” și are nevoie de susținere prin voturi pentru a-și vedea visul cu ochii.
„Bună! Te rog să o votezi pe Adeline în acest sondaj. Este fiica prietenei mele, iar premiul este o bursă pentru studii în Franţa. Mulţumesc mult!„, textul fiind urmat de un link maliţios.
După accesarea linkului, victima este redirecționată cătreo pagină web care permite configurarea şi conectarea contului aferent aplicaţiei şi pe alte dispozitive electronice, precum alte telefoane mobile, unităţi pc sau laptop-uri.
”Pentru a finaliza conectarea contului la dispozitivele electronice utilizate de autori, este necesar ca potenţiala victimă să introducă pe telefonul său mobil un cod pin din 8 caractere (alcătuit de regulă din litere şi cifre), cod unic generat de serviciul aplicaţiei de mesagerie la momentul fiecărei solicitări de conectare pe alte dispozitive, solicitare introdusă în acest caz de autori şi nu de titularul contului aplicaţiei de mesagerie.
După acest demers, pentru a determina potenţialele victime să introducă acel cod pin, autorii le creează iluzia (prin link-ul expediat, precizat mai sus) că vor exprima un vot într-un sondaj, iar pentru aceasta este necesară o presupusă asociere a contului aplicaţiei de mesagerie deşi, în fapt, acestea erau redirecţionate către pagina web accesată anterior de autor pe dispozitivul său electronic pe care dorea să-şi configureze contul aplicaţiei de mesagerie al potenţialei victime”, se arată într-un comunicat al Directoratului Național de Securitate Cibernetică (DNSC).
După ce victima introduce codul PIN generat, hackerul finalizează configurarea şi conectarea contului victimei pe dispozitivul său electronic, după care restricţionează accesul victimei la contul său. Odată ce a obținut acces la contul victimei, escrocul contactează persoane din agenda victimei cărora le solicită împrumuturi sub diferite pretexte.
Dacă victima, în momentul în care se pregătește să trimită banii, observă că titularul contului este altul decât persoana care i-a solicitat pe Whatsapp împrumutul, escrocul îi explică faptul că i-a fost blocat contul personal și trebuie să se folosească de un alt cont.
”Autorul transmite mesaje în mod aleatoriu către diverse persoane din agenda victimei, prin care le solicită acestora, cu titlu de împrumut, diverse sume de bani. În măsura în care acestea din urmă dau curs solicitării, autorii le comunică mai departe un cod IBAN şi numele titularului contului bancar unde trebuie viraţi banii, titularul contului fiind altul decât persoana de la care se presupune că provine solicitarea sumei de bani cu titlu de împrumut, respectiv titularul contului aplicaţiei de socializare.
De asemenea, în cazurile în care persoanele cărora li se solicită sume de bani observă acest aspect, respectiv că numele titularului contului este diferit de numele celui care se presupune că solicită sumele de bani, autorii motivează prin faptul că le-a fost blocat contul personal şi trebuie să facă o plată exact către acel cont bancar comunicat”, mai arată sursa citată.
Poliția recomandă câteva măsuri simple, dar esențiale pentru a evita astfel de fraude: