Prognoza meteo 12 aprilie. La noapte, vremea va fi în general închisă și se vor semnala precipitații slabe, pe arii restrânse, în cea mai mare parte a țării. Acestea vor fi mixte (ploaie, lapoviță și ninsoare) în Maramureș, Transilvania și Moldova și predominant ploi în restul teritoriului. La munte, local, vor fi mai ales ninsori, iar pe alocuri se va forma polei. Vântul va mai avea intensificări în Carpații Meridionali și de Curbură, în special la altitudini mari, unde rafalele vor fi în general de 60…80 km/h viscolind ninsoarea, iar la viteze mai mici, de 40…50 km/h și în Banat, Crișana și estul Dobrogei. Temperaturile minime, în creștere față de noaptea anterioară, vor deveni preponderent pozitive și se vor situa între -2 și 8 grade. Pe arii restrânse se va forma ceață, potrivit ANM.
În București vremea va fi în general închisă și vor fi condiții ca trecător să plouă slab. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura minimă, mai ridicată decât în nopțile precedente, va fi de 3…5 grade.
Citește și: Ninsori și viscol în România înainte de Florii. ANM a emis noi avertizări cod galben
Valorile termice diurne vor crește față de intervalul anterior în cea mai mare parte a țării, dar vor fi în continuare sub mediile climatologice specifice datei. Pe parcursul zilei vor fi înnorări și pe arii restrânse ploi slabe, dar noaptea cerul se va degaja treptat, iar aria ploilor se va restrânge în sudul teritoriului. La munte local vor fi precipitații mixte și condiții de polei. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în prima parte a intervalului în est, sud-est și sud-vest (40…50 km/h), precum și pe crestele montane, cu rafale de 55…65 km/h temporar viscolind ninsoarea. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 6 grade în estul Transilvaniei și 18 grade în vestul Olteniei; minimele termice vor fi preponderent negative în nord, centru și vest unde pe alocuri se va produce brumă și îngheț la sol și se vor situa, la nivel național, între -4 și 6 grade, posibil mai scăzute în depresiunile Carpaților Orientali. Pe areale mici se va forma ceață.
București. Valorile termice diurne vor crește față de intervalul anterior, dar vor fi în continuare sub mediile climatologice specifice datei. Cerul va fi variabil, cu înnorări ziua, când vor fi posibile ploi slabe de scurtă durată. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 12…13 grade, iar cea minimă de 1…4 grade.
Vremea va fi predominant frumoasă, iar în vestul și nord-vestul țării valorile termice se vor situa ușor peste cele caracteristice datei. Cerul va fi variabil, cu înnorări și izolat ploi slabe, după-amiaza în regiunile sud-estice, iar noaptea în cele din jumătatea de vest a teritoriului. Vântul va sufla slab și moderat, cu ușoare intensificări în Banat, Moldova și la munte. Temperaturile maxime se vor situa între 10 și 21 de grade, iar cele minime între 0 și 11 grade, cu valori mai scăzute în depresiunile Carpaților Orientali, spre -4 grade. Dimineața și noaptea pe areale mici se va semnala ceață, iar spre sfârșitul intervalului, în estul Transilvaniei, în vestul și nord-vestul Moldovei, se va produce brumă.
București. Vremea va fi predominant frumoasă și va continua să se încălzească. Cerul va fi variabil, cu unele înnorări după-amiaza. Vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi de 16…17 grade, iar cea minimă de 4…6 grade.