Romanian
 - 
ro
Știri politică

Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcţia de preşedinte al României: „Pentru a scuti România de această criză, demisionez din funcția de președinte”

10 Feb, 14:24 • Cornel Ghimeșan
Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcția de președinte al României, după un mandat de zece ani și trei luni.
Klaus Iohannis și-a anunțat demisia din funcţia de preşedinte al României: „Pentru a scuti România de această criză, demisionez din funcția de președinte”

Klaus Iohannis a anunțat că demisionează din funcția de Președinte al României luni, 10 februarie 2025. Fostul președinte părăsește funcția după un mandat de 10 ani și trei luni, nu rămâne în funcție și îi atacă pe cei care au inițiat procedura de suspendare.

„În Parlament s-a pus în mișcare procedura de suspendare a Președintelui. Este un demers inutil pentru că oricum, peste puține luni plec din funcție. Este un demers nefondat, pentru că niciodată nu am încălcat Constituția”, a transmis Klaus Iohannis.

Citește și Ilie Bolojan taxează instituțiile publice: „La autorități ca ASF, ANRE, ANRM, nivelul de salarizare depășește limitele normale, iar personalul poate fi redus destul de mult”

Klaus Iohannis pleacă de la Cotroceni

„Președintele în funcție va pleca oricum. Mai pe românește, vom fi efectiv de râsul lumii. Pentru a scuti România și pe cetățenii români de această criză, de această evoluție inutilă și negativă, demisionez din funcția de președinte al României pe 12 februarie”, a continuat șeful statului.

Decizia cu privire la demisie a venit în urma întâlnirii cu liderii Coaliției de Guvernare la Palatul Cotroceni.

Partidele din opoziţie au redepus, miercuri seară, la Parlament, cererea de suspendare a preşedintelui Klaus Iohannis, cu ajutorul semnăturilor de la USR. Solicitarea este însoţită de 178 de semnături ale unor parlamentari de la POT, AUR, SOS şi USR. În aceeaşi zi, într-o şedinţă de BPR, a doua cerere a Opoziţiei fusese respinsă, din motive procedurale. Doi parlamentari care au plecat din S.O.S România, Alexandrin Moiseev şi Ştefan Alexandru Băişanu, şi-au retras semnăturile de pe solicitarea de suspendare. Ce prevede Constituţia Art. 95 din Contituţie – Suspendarea din funcţie, prevede că în cazul săvârşirii unor fapte grave prin care încalcă prevederile Constituţiei, Preşedintele României poate fi suspendat din funcţie de Camera Deputaţilor şi de Senat, în şedinţă comună, cu votul majorităţii deputaţilor şi senatorilor, după consultarea Curţii Constituţionale. Preşedintele poate da Parlamentului explicaţii cu privire la faptele ce i se impută. Propunerea de suspendare din funcţie poate fi iniţiată de cel puţin o treime din numărul deputaţilor şi senatorilor şi se aduce, neîntârziat, la cunoştinţă Preşedintelui. Dacă propunerea de suspendare din funcţie este aprobată, în cel mult 30 de zile se organizează un referendum pentru demiterea Preşedintelui.

Citește și Călin Georgescu dezvăluie motivul biblic pentru care a chemat românii la boicot: „Poporul nu mai tolerează exploatarea și păcălirea noastră”

Preşedintele Senatului Ilie Bolojan, declara recent că demersurile făcute în Parlament pentru suspendarea din funcţie a preşedintelui Klaus Iohannis sunt unele cu caracter strict politic, prin care partidele care le susţin încearcă să acumuleze capital electoral criticându-l pe preşedinte care, după un deceniu de mandat, are o popularitate scăzută. Bolojan atrăgea atenţia că, din punct de vedere instituţional şi al calendarului electoral, o suspendare a şefului statului ar deregla calendarul alegerilor prezidenţiale din luna mai ceea ce ar duce la situaţie de „nonsens instituţional”. ”Dacă acel referendum ar trece, gândiţi-vă că, practic, ar trebui organizate alegeri prezidenţiale ca un efect al trecerii referendumului după data stabilită în calendarul electoral, deci după data de 4 mai şi de 18 mai. Prin urmare, este un nonsens instituţional şi aici nu se pune problema să aperi un om, pe domnul Iohannis, nu se pune această problemă. Dar cred că dacă gândeşti instituţional îţi dai seama că este un nonsens şi, pur şi simplu, dacă aperi, aperi o stabilitate instituţională a ţării noastre”, afirma preşedintele Senatului.

 

Urmărește Daily Business pe Google News
Trăim în secolul vitezei, în secolul în care ORICE este la un click distanța, iar diferențele sunt dictate de calitatea “ambalajului”. Trăim în secolul în care suntem victimele dezinformării ... citește mai mult
Alte articole
Lovitură pentru pensionarii cu venituri mari! Se schimbă oficial impozitul pe pensii. Cine va plăti mai mult
Lovitură pentru pensionarii cu venituri mari! Se schimbă oficial impozitul pe pensii. Cine va plăti ...
Val de angajări pentru Paște 2025. Domeniile în care se caută oameni, salarii de până la 5000 de lei
Val de angajări pentru Paște 2025. Domeniile în care se caută oameni, salarii de până la 5000 de lei
Ilie Bolojan rupe tăcerea: „Nu candidez la prezidențiale și nu voi numi un nou șef la SRI!”
Ilie Bolojan rupe tăcerea: „Nu candidez la prezidențiale și nu voi numi un nou șef la SRI!”
Compania gigant japoneză care vrea să cumpere fabrica din România intrată în faliment. Ce se va produce în una dintre cele mai mari uzine din comunism
Compania gigant japoneză care vrea să cumpere fabrica din România intrată în faliment. Ce se va ...
Alertă de ultimă oră de la Banca Transilvania. Sunt vizaţi milioane de clienţi, ce se întâmplă cu banii lor în 2025
Alertă de ultimă oră de la Banca Transilvania. Sunt vizaţi milioane de clienţi, ce se întâmplă ...
Ce fac angajații Kaufland după ora 22. De ce nu pleacă imediat acasă
Ce fac angajații Kaufland după ora 22. De ce nu pleacă imediat acasă
Rețeta secretă a lui Chef Cătălin Scărlătescu pentru început de primăvară! „P-asta nu ați văzut-o!”
Rețeta secretă a lui Chef Cătălin Scărlătescu pentru început de primăvară! „P-asta nu ați văzut-o!”
Guvernul introduce cartea electronică de identitate pentru copii. De la ce vârstă va fi obligatorie
Guvernul introduce cartea electronică de identitate pentru copii. De la ce vârstă va fi obligatorie
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și medicilor
Sute de angajați din școlile de stat, concediați în urma unei ordonanțe. Decizia se aplică și ...
Crin Antonescu lansează un podcast interactiv: „Tu întrebi, eu răspund!”
Crin Antonescu lansează un podcast interactiv: „Tu întrebi, eu răspund!”
Horoscop 14 martie. Gemenii înfruntă provocări majore și sunt gata să facă sacrificii pentru succes!
Horoscop 14 martie. Gemenii înfruntă provocări majore și sunt gata să facă sacrificii pentru succes!
Câte zile libere mai au românii în 2025. Minivacanţa care coincide cu alegerile prezidenţiale
Câte zile libere mai au românii în 2025. Minivacanţa care coincide cu alegerile prezidenţiale
Lovitură pentru pensionari! Guvernul schimbă regulile chiar azi, 13 martie. Ce trebuie să știi despre noua decizie!
Lovitură pentru pensionari! Guvernul schimbă regulile chiar azi, 13 martie. Ce trebuie să știi despre ...
Kremlinul sfidează Occidentul! Refuz categoric pentru pace și trupe europene în Ucraina!
Kremlinul sfidează Occidentul! Refuz categoric pentru pace și trupe europene în Ucraina!
Orașul din România mai bogat decât Serbia sau Bulgaria. Cum a ajuns la această performanță
Orașul din România mai bogat decât Serbia sau Bulgaria. Cum a ajuns la această performanță
O nouă marcă de bere pe piaţa românească. Lagerul premium poate fi găsit deja pe rafturile magazinelor şi în baruri
O nouă marcă de bere pe piaţa românească. Lagerul premium poate fi găsit deja pe rafturile magazinelor ...
Romsilva rămâne fără bonusurile de 100.000 € pentru pensionari. Gaura din buget e uriașă!
Romsilva rămâne fără bonusurile de 100.000 € pentru pensionari. Gaura din buget e uriașă!
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul partid: „Acești hoți vor merge la pușcărie”
Elena Lasconi merge mai departe cu candidatura la prezidențiale, neținânt cont de opoziția din propriul ...